Co je to voda?

Voda (chemická značka: H2O) je chemická sloučenina dvou atomů vodíku a jednoho atomu kyslíku. Za normální teploty a tlaku je to bezbarvá, čirá kapalina bez zápachu a chuti. Pro svůj dipólová charakter je voda dobrým rozpouštědlem iontových sloučenin. Pokrývá až 70% zemského povrchu, což představuje 369 milionů kilometrů čtverečních.

Je to jedna z nejhlavnějších složek života organismů. Vyskytuje se ve třech skupenstvích - kapalném, pevném a plynném. Lidstvo spotřebovává obrovské množství vody, odhaduje se například, že na výrobu jednoho automobilu v USA je třeba přibližně 38 milionů litrů vody!

Něco ze statistiky

NaSlovensku je na veřejné vodovody napojených 4,5 mil.. obyvatel, což představuje 83, 9% populace. Z celkového počtu 2 087 obcí je zásobovaných vodou z veřejného vodovodu 72,4%. Délka vodovodních sítí (bez přípojek) v současnosti dosahuje 23 781 km, délka vodovodní sítě na jednoho zásobovaného obyvatele je 5,27 m. Provozováno vodní zdroje mají kapacitu 33 178 l / s. Z podpovrchových vodních zdrojů se o dobírá 5 150 l / s. Ty se musí upravovat. Na Slovensku je vybudováno více než 12 0 úpraven vody, které upravují ú povrchovou i podzemní vodu. V provozu jsou úpravny vody vybudované ve třicátých letech minulého století i relativně nové úpravny. Různorodost technologického procesu úpravy vody ovlivňují historická období, ve kterých se jednotlivé úprav ně budovali. V provozu jsou malé úpravny vody, jakož i úpravny vody upravující několik set litrů za sekundu.

Spotřeba vody na Slovensku klesá

Je to překvapující, ale nesouvisí to s navýšením ceny vody. Souvisí to i s tím, že naši lidé začínají myslet ekonomicky. Prudce klesá spotřeba vody zejména v domácnostech, k čemuž přispívá jednak osvěta a také nové technologie, jako jsou například úsporné pákové baterie, regulátory tlaku a podobně.

Vodní medicína

Navzdory všem lékařským záznamům o nutnosti důkladné hydratace stále zapomínáme, že přirozeným nápojem pro člověka nejsou káva ani alkohol, ba ani limonády, ale prostě čistá voda. Voda tvoří 60% lidského těla. Novorozenci její mají ve svém tělíčku dokonce až 80%. To však neznamená, že by to byly zbytečné zásoby vody, které musíme neustále doplňovat. Nedostatek vody se projeví na všech orgánech v těle. Obzvláště to vidět na pleti - pokud je dostatečně hydratovaná, je pružná a pevná, vypadá mladě a svěže. Čas to však zapomínáme zásobovat pleť vodou zevnitř. Buňky pokožky, které mají dostatečnou zásobu vody, jsou pak schopny fungovat a obměňovat se tak účinně, jak jejich nepřinutí žádný krém. Úbytek vody nám přináší nepohodlí ve všech směrech - jsme unavení, malátu, bolí nás hlava a podobně. Už ztráta jednoho litru vody snižuje výkonnost o 20%, krev teče pomaleji a svaly nejsou dostatečně zásobovány kyslíkem. V létě se situace ještě zhoršuje, protože bez pití nám chybí chladicí efekt vody. S pak navíc odcházejí i minerální látky, takže vnitřní rovnováha organismu se ještě více narušuje. Vědci zjistili, že pokud organismus dospělého člověk a ztratí tři litry vody, změní se jeho chování. Pokud ztratí sedm litrů, bude jeho zdraví velmi vážně ohroženo a ztráta deseti litrů může znamenat smrt.

Kolik a co pít?

Měli bychom pít alespoň dva až tři litry vody denně, protože právě tolik jí denně ztratíme dýcháním, pocením a močením. V létě spotřeba stoupá až na tři-čtyři litry vody denně. Vodu můžeme pít jakoukoliv, ale ne stále. Tedy stále můžeme pít vodu z kohoutku, kojeneckou nebo stolní vodu. Minerálky však ne - látky, které obsahují a které působí v přiměřeném množství léčivo, mohou při předávkování zapříčinit různé onemocnění. Při pití ve velkých množstvích minerálky mění krevní obraz, zvyšují krevní tlak a především zatěžují ledviny. Pokud se však rozhodnete střídat své nápoje s minerálkou v rozumných množstvích, samozřejmě, nic se vám nestane. Ani z kvality vody z kohoutků nemusíte mít obavy - za poslední desítky let k žádnému přímému zdravotnímu poškození vodou nepřišlo.

Několik čísel

Dvaačtyřicet kilo z váhy sedemdesiatkilového člověka tvoří voda. Z toho 28 litrů (kilo) představuje intracelulární tekutiny 14 litrů extracelulární tekutina, tedy krevní plazma a tkáňový mok. Ostatní voda je v očích, uších, kloubech, v trávicím systému a ledvinových kanálcích a představuje přibližně 1,5 litru vody.

Energie vody

Technologie využívání vodní energie je nejrozvinutější z obnovitelných zdrojů. Celosvětově pokrývá více než 18% vyrobené elektrické energie a je současně nejvýznamnějším obnovitelným zdrojem energie. Vodní energie je prakticky jediným obnovitelným zdrojem energie, který se v širší míře využívá iu nás. V roce 1996 se z vodní energie na Slovensku vyrobilo více než 4,4 miliardy kWh, což je přibližně 15% naší spotřeby. Vodní energie má mnoho výhod: vodní elektrárny mají dlouhou životnost, přičemž některé z nich pracují sedmdesát a více let. Navzdory dlouhé návratnosti vložených investic (10 až 15 let) v důsledku nízkých provozních nákladů a dlouhé životnosti se dosahuje vysoké zhodnocení investic. Na Slovensku řekách se v současnosti využívá pouze přibližně 11% možného potenciálu malých vodních elektráren. Ty ve srovnání s velkými energetickými zdroji postavenými na našich velkých řekách mnohem méně poškozují životní prostředí.

zdroj

 

Copyright © 1996 - 2016 VODNÍ FILTRY CZ l Sitemap